Halk Dürüst Gazetecilik İstiyorsa Finanse Etmeli

Biz10TV’de Pelin Batu’nun sunduğu Batu Yakası programına konuk olan Fatih Altaylı Türkiye’de medya sektörüne dair önemli açıklamalarda bulundu. Gazete tirajlarının düşüşünü değerlendiren Altaylı, başta ABD olmak üzere İngiltere ve dünyanın birçok yerinde gazete tirajlarının yükseldiğine dikkat çekerken Türkiye’de gazete tirajlarının düşüşünü medyanın işlevselsizleşmesine bağladını söyledi. TÜRKİYE’DE MEDYAYA GÜVENMİYORUM Türkiye’de gazetelerin ve haber kanallarının güvenirliğini yitirdiğini söyleyen Altaylı: Ben de Türkiye’de medyaya güvenmiyorum nasıl güvenebilirim ki? Dedi. Ancak düşünülenin aksine medyanın önemini yitirmediğini söyleyen Altaylı; Artık anadolunun en ücra köyündeki bir insan da İstanbul’da yaşanan bir olaydan etkileniyor. O nedenle medya artık çok daha önemli. Onun için de bilgiye çok daha açlar. O yüzden medya çok güçlü ve etkili. Dedi.

DÜNYANIN EN GÜVENİLİR GAZETESİNİ YAPARIM

Bağımsız medyanın temelinin finansal özgürlükten geçtiğini söyleyen Altaylı: Türk halkı bağımsız habercilik istiyor. Ama bunu bedava istiyor. Dünyada böyle bir şey yok. İngiltere’de bir gazete 1,5 Pound. Türkiye’de bir gazeteye 13 TL veren var mı ? 13 Lira verip aldığın gazetenin herhangi birine bağlılığı yok. Reklam verene yok başka birine yok! Dürüst gazetecilik istiyorsan bunun bedelini ödemen lazım.Bugün birisi desin ki bana 6 Lira verecem ve gazete alacam bu gazete güvenilir olsun. Bunu diyen 200 bin kişi varsa Türkiye’de ben o 200 bin kişiye dünyanın en güvenilir gazetesini yaparım. Ne patrona ne reklamverene ne siyasete ihtiyacım olur. Çünkü beni okuyucu finanse eder. Dedi.

BEN ÇOK KAZANAN GAZETECİLERDEN OLMADIM

Çok para kazanan gazetecilerden olmadığını söyleyen Fatih Altaylı: Ben hiçbir zaman çok para kazananlardan olmadım. Dışarıdan bakıldığında çok ilah gibi görünen gazetecilerden olabilirim ama hiçbir zaman çok para kazanmadım. Şunu biliyorum ben çok para iyi bir şey değildir. Çok para insanı bozar. Özellikle bizim meslekteki insanları çok daha kolay bozar. Ben şahane yaşıyorum ama gazetecilikten önce de şahane yaşıyordum. Dedi.

16 YAŞINDAKİ AKTİVİST GRETA THUNBERG SAMİMİ DEĞİL!

Geçtiğimiz günlerde BM’de yaptığı konuşmayla dünya çapında gündem olan 16 yaşındaki aktivist Greta Thunberg’i eleştiren Altaylı: Ben böyle şekerliklere kızıyorum. 5 ülke sayıyor ama saydığı ülkeler arasında Türkiye’de var. Dünyayı kirletme konusunda Türkiye’nn karnesi hiç de kötü değil. Karbon salımı açısından, kömür konusunda falan çok gerilerdeyiz. Çin’de yıllık milyar ton kömüür tüketiliyor Türkiye’de 60 Milyon ton. O zaman o ülkeleri saymayıp Türkiye’yi söyleyince bu işin arkasında da bir şey var diyorsun. dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz