Kaçıp Gideceğim Buralardan!

ORTAYLI: KAÇIP GİDECEĞİM YAKINDA BURALARDAN

Ünlü tarihçi İlber Ortaylı yakında Avrupa’daki arşivleri incelemek için yakın zamanda uzun süreli bir yurt dışı hayali olduğunu açıkladı. Ortaylı, burada çok fırsat olmuyor, bir yandan kitap yazmam gerekiyor, bir yandan söyleşiler var konferanslara katılmam gerek ancak yakın zamanda gideceğim buralardan dedi.

OKULLARDA ÖĞRETİLEN DİL BİLGİSİ TAM BİR FELAKET

Eğitim – öğretim sistemine dair de konuşan İlber Ortaylı: Okullarda öğretilen dil bilgisi tam bir felaket. Çocukların önüne koyulan tekslere gülüyorum. Yok Di’li geçmiş yok Miş’li geçmiş… Böyle saçma sapan şey olmaz. Bütün bunlar bir şey ifade etmiyor. Bunları çocuklara öğretmeye çalışıyorlar sonra çocuklar öğrenemiyor diyorlar. Dedi.

TÜRKİYE’DE RESTORASYON YAPANLARIN AMACI PARA KAZANMAK

Ortaylı, Türkiye’de restorasyon yapanların restorasyon yapmayı bilmediklerini söyledi. “Türkiye’de kötü restorasyon yok değil var. Ama bilmiyolar. Geniş anlamda sorarsan onları bu gözle değerlendirmek fazla iyimserlik olur. Sen düşün ki bütün restorasyonları belirli bir yer yapıyorsa ve orası Türkiye’deki mimarı mirasın çok azını barındıran bir bölgeyse orada zaten gelişmenin, bilgi edinmenin mümkün olmadığını anlarsın. Dedi

MEZARIM BUNLARLA AYNI MEMLEKETTE OLMAYACAK!

Ortaylı şehrine sahip çıkamayanlar diyerek eleştirdiği bir kesim İstanbullu’yu kast ederek “Senin burada mezarın var mı diyorlar. Çok şükür yok, olmayacak da! Şehrine sahip çıkamayan insanlarla aynı yerde ne mezarım olacak diyerek sitem etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz