Binlerce Yıllık Tarih Japonlar: Japon Kültürü

Japon Kültür Ögeleri;

Kintsugi “altınla birleştirilmiş” anlamına gelir. Kırıp tabak, çanak, vazo vb. Objelerin altın, gümüş ya da platinin toz haline getirilip reçine olarak kullanılarak kırık parçaları birbirine yapıştırma sanatıdır.

Ohaguro Siyah dişli geyşalar gördünüz mü hiç? Japonya’da yüzyıllardır var olan bir gelenek 1870’ten itibaren Japonyanın Modernizmle tanışmasıyla yasaklanmıştı. Diş kararması ya da cilalanması olarak bilinen bu gelenek dönemin estetik anlayışından geliyordu. Evli kadınlar ve geyşalar dişlerini simsiyah boyuyorlardı.

Bonsai Japoncada tepsi tarımı anlamına gelen minyatür ağaç sanatı hem çok sakinleştirici hem de hayal gücünü geliştirmek için harika bir hobidir.

Samuray Hizmet etmek kelimesinden türemiş samuray Japonya’daki soylu askeri sınıfı için kullanılan bir kelimeydi. Tarihleri 8-9 yy’la kadar uzanır. Samuraylar iki kılıca sahipti. Uzun kılıç daito-katana denilir, kısa kılıca shoto-wakizashi adı verilmişti. Samuraylar iyi bir eğitim alır, özellikle matematik ve edebiyat bilgisine önem verirlerdi. Aralarında kadınlar da savaşır. Kadın samuraylara Onna Bugeyşa denilir ve erkek samurayların yanında savaşırlar.

Zen Bahçesi Bu huzur dolu, sade bahçelere Japonlar Karesansui ya da kayalık bahçe adını verirler. Shito dininde saflık sembolü olarak tapınaklar, saraylar ve dua edilen yerlerde suyun boşluğu ve mesafesine öykünür.

Geyşa Bugünkü kullanımının aksine geyşa hayat kadını değildi. Kelime anlamı tamamıyla sanatçı ya da sanat kadını demekti. Fakat Oryantalistler ve yabancılar giydikleri kimono ve yaptıkları oshiroi makyajını hayat kadınlarıyla karıştırıp geyşalarla eşdeğer anlama gelmelerini sağladılar. Bu bakışı getirmekte, filmlerin ve II Dünya savaşından sonra Japonya’ya giden Amerikan askerlerinin yanlış anlayışının rolü büyüktü. Japonya’nın en esrarengiz mesleği diye adlandırabileceğim geyşalık terimi 400 yıldır şarkı, oyun, dans ve sohbet etmek için eğitilmiş kadınlar için kullanılırdı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz