Efsane ve Gerçekleriyle Cadılık Tarihi

Pek çok mit ve dinde, masalda ve filmde karşımıza çıkan cadılar bizi hep büyülemiştir çünkü doğaüstü güçleri vardır, ölümle raks eder, sonsuz gençlik gibi vaatlerle bizi cezbederler. Kimi mitte şeytanlarla işbirliği yapar, kimi tarihçiler tarafından gökyüzünde muharebe ederken resmedilir, ama sonuçta tüm bu korkutucu, heyecan verici veya eğlenceli masallar bir tarafa tüm bu mitlerin arkasında haksızlığa uğramış, evi arazisi hayatı gasp edilmek için yaftalanmış bir kadının hayatı yatar.

Kimi yazara göre tarihin ilk cadısı Lilith ya da Lilitu’dur. En eski Yahudi mitlerinden birinde Sümer, Akad, Babil ve Asur kültüründe karşılaştığımız Lilith’le tanışırız. Bu eski metne göre Lilith Adem’in ilk eşidir. Ve Havva metninin aksine Adem ile aynı mayadan yapılmıştır. İşte tam da bu yüzden Adem’e boyun eğmeyi reddeder. Adem’i ve dolayısıyla Cennet bahçesini terk edip Samel adlı melekle birlikte olmaya başlar. Bundan sonra gecelerin kadını, vahşi bir canavar, çocuk düşmanı olarak adlandırılır. Tarihi ve sanat eserlerinde kendisi gibi gececi hayvanlarla betimlenir.Pers ve Türk kültüründe de cadılarla karşılaşırız. Bizde ve İranlıların inanışına Kaftar boynuzlu bir kadın görünümündedir. Zaten pek çok toplumda şeytan veya İblis tek boynuzlu resmedilmiştir ya da keçi görünüşündedir.Rönesans deyince aklımıza Leonardolar, muhteşem sanat ve mimari eserler, Floransa ve Verona gibi güzeller güzeli şehirler geliyor, öyle değil mi. Ama Rönesans Avrupa’daki cadı avlarının başladığı zamandır. Kimi tarihçilere göre 1450-1750 yılları arasında Avrupa’da 40 bin kadın cadı avlarında öldürülmüştür. Bazıları bu sayının 100bine kadar çıkabileceğini söylüyorlar. Önce pagan düşünceyle barışık Kathar’ları bastırmakla başladı kilise, 14 yy’da. Sonra toplumun marjinlerinde yaşayan, mallarına göz dikilen, evden çıkartılmak istenen cadı diye adlandırılıp tek tek işkence gördüler ve öldürüldüler. Enkizisyon mahkemelerinin kayıtlarına göz atarsanız kanınız donar. Absürt testler, anlamsız sorgulamalar, işkencelerle kadınların cadı sayılıp yok edildiğine tanıklık edersiniz.Cadılık denilince satanizim ya da Lucifer’in klanlarıyla karıştırılabilinir. Pagan büyücülük ya da Wicca modern bir pagan dinidir ve Amerika’da en hızla yaygınlaşan dinlerden de biridir. 2008 yılında Amerika’da 340 bin Wicca mensubu olduğu, 2014’e gelindiğinde sayının 1-1.5 milyona çıktığı kaydedilmiştir. Bugün sayıların çok daha fazla olduğuna inanılır ama resmi bir rakam yoktur.Toplumda güçlü ve bağımsız bir kadın olmak hep tehlikeli bulunmuştur. Kimse vahşi orta çağlar diye burun kıvırmasın

Bugün her gün kadınlara cadı denmese bile cadıların temsil ettiği şeyi, yani bağımsızlıklarını ilan edilince tıpkı orta çağlardaki gibi onlara her türlü haksızlık ve şiddet reva görülüyor, öldürülüyor, yakılıyor veya şiddete maruz kalıyorlar.Bu şiddetin elleri, bıçakları, silahları içimizde uzaydan gelen yabancı mahluklar değil. O yüzden durdurmak da bizim elimizde. Cadılarımızın değerini bilelim. İyi uçmalar dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz