Tarihte “Kadın”

Kadınlar tarihin görünmeyenleridir. Kadının gücü yaratıcılığı getirir.Kadının gücü doğanın da yaşamınında devamlılık getirir.

Kadınlar göründüklerinde ya birinin kızı ya da eşi, sevgilisi, metresi olarak ağır soslu bir hikaye ile, dalavere, entrika ve çeşitli yılanlarla ana tarihe eklenirler. Oysa sadece birkaç soylu kadın, sanrılar gören azize ya da dehalar değildir dünyayı değiştiren. Erkeklerin yazdığı ve okuttuğu tarihte görünmeyen milyonlarca kadındır aslında şimdi fısıldamaya başlayan. Kadınların egemen olduğu toplumlarda kadınlar erkekleri ezmez- yaşam eşitlikçidir. Bunun tarihte pek çok örneği vardır.

Kadınlar her kültür ve çağda bir şekilde baskılara ve kısıtlamalara rağmen erkek hegemonyasına alternatif bir düzen geliştirmiş tarihi farklı bir şekilde okumamızı sağlayan tarihçi olmuşlardır. Google aramasında feminizm yazınca karşınıza ilk çıkan sorular şunlarmış: Feministler erkeklerden neden nefret eder? Feministler neden tıraş olmaz? Feministler neden bu kadar öfkeli.

Öfkeli değiliz. Erkeklerden nefret etmiyoruz. Tıraş meselesiyse kişisel tercih! Ama bir şeyleri değişmesi gerektiği aşikar. Bin yıllardır yapılan bir haksızlık var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz